Malowanie porcelany – jak to zrobić?

Niniejszy artykuł pod tytułem Algi morskie – jakie je hodować w domu? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Algi morskie – jakie je hodować w domu? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na pewno wiesz, że malowana porcelana w sklepach jest bardzo droga. To nie oznacza jednak, że nie możemy jej mieć. Porcelanę możemy samodzielne przyozdobić przy małym nakładzie finansowym. Jeśli, więc masz zdolności artystyczne i lubisz malować i chcesz mieć oryginalną oraz wyjątkowe zastawę porcelanową w swoim domu, mamy dla Ciebie poradnik jak krok po kroku ją wykonać.

Co będzie Ci potrzebne?

Poniżej znajdziesz listę potrzebnych rzeczy do wykonania malowanej porcelany.

  • Chusteczki higieniczne,
  • Porcelanowa zastawa,
  • Pędzel o drobnym włosiu,
  • Czarny marker do porcelany ze ściętą końcówką,
  • Farby do porcelany na przykład Pebeo Porcelaine,
  • Słoiczek z wodą

Malowanie porcelany krok po kroku

Pierwszym krokiem do pomalowania porcelany będzie jej przygotowanie. Dokładnie umyj naczynia i zdrap wszelkie naklejki oraz klej. Później wszystko wysusz.

Następnie przygotuj sobie farby, które będziesz używać, a także czarny marker ze ściętą końcówką. Weź naczynie, które będziesz malować. Wzór rysujesz za pomocą markera. Możesz zrobić to bezpośrednio na porcelanie, jeśli czujesz się na siłach. Natomiast, gdy nie masz takiej pewności, poćwicz to co chcesz narysować na kartce do osiągnięcia zamierzonego efektu. Potem po prostu narysuj ten wzór markerem na porcelanie.

W momencie, gdy szkic będzie już gotowy należy nanieść wybraną farbę. Zwracamy uwagę na to, że specjalne farby do porcelany bardzo szybko wysychają, a więc musisz pracować szybko i precyzyjnie. Gdy popełnisz błąd trudniej będzie Ci go skorygować! W przypadku, gdy potrzebujesz rozrzedzić farbę, by otrzymać efekt akwareli, po prostu rozcieńcz ją wodą. Pamiętaj, by nie nakładać zbyt grubych warstw, bo z upływającym czasem farba będzie się kruszyć.
Po skończonym malowaniu, porcelanę zostaw do wyschnięcia, przynajmniej na 24 godziny. Następnie naczynia włóż do nagrzanego piekarnika w temperaturze 150 stopni Celsjusza. Informacje dotyczące pieczenia farby znajdziesz na jej opakowaniu. Stosuj się do zaleceń producenta. Farba do porcelany nie jest toksyczna, a naczynia możesz bez problemu myć w zmywarce.

Czym jeszcze możesz pomalować porcelanę?

Oprócz farb, które należy wypiekać w piekarniku możesz zastosować inne rozwiązania. Jest to alternatywa w sytuacji, w której boisz się poddawać porcelanę wysokiej temperaturze. Możesz zakupić specjalne farby do porcelanę, ale do malowania na zimno. Taką farbę wystarczy nałożyć na naczynie, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Jedyną różnicą w tej metodzie jest to, że nie możesz takiej porcelany myć w zmywarce!